They seem to make lots of good flash cms templates that has animation and sound.

Widzisz wiadomości znalezione dla hasła: Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku

Temat: Minister nauki i szkolnictwa wyższego - Barbara Kudrycka

Urodziłam się w roku 1956 w Kolnie.

Specjalizuję się w prawie administracyjnym i nauce administracji publicznej.

WYKSZTAŁCENIE:

Profesor Tytularny Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji Publicznej (2003).

Doktor Habilitowany Prawa Administracyjnego i Administracji Publicznej (1995) Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.

Doktor Nauk Prawnych Prawa Administracyjnego (1985) Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.

Magister Administracji (1978), Wydział Administracyjno - Ekonomiczny, Uniwersytet Warszawski, Filia w Białymstoku.

Absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Absolwentka Szkoły Podstawowej Nr 9 w Białymstoku.

Moje życie zawodowe od początku związane jest z białostockim środowiskiem akademickim.

Od marca 1998 r. jestem Rektorem Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku, wybranym w 2002 roku na kolejną, trzecią kadencję.

Od października 2003 r. kieruję Katedrą Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, a od października 2002 r. również Zakładem Nauki Administracji Publicznej w tej katedrze

Jestem członkiem Transparency International Polska oraz Amnesty International.

Zostałam laureatką Nagrody "Serce za serce" przyznaną przez Stowarzyszenie MONAR.

Jestem mężatką, mam dwie córki.
Temat: Siatkówka po harcersku
15 kwietnia na hali sportowej IV Liceum Ogólnoksztalcacego w Bialymstoku odbedzie sie Turniej Pilki Siatkowej „Badz mistrzem”.

Glównym celem Turnieju jest promocja zdrowego stylu zycia. W zwiazku z tym kazdy zespól ma za zadanie przygotowac plakat lub prezentacje promujaca zdrowy styl zycia. W turnieju zagraja szescioosobowe zespoly zlozone z harcerzy i harcerzy starszych.

Organizatorem Turnieju Pilki Siatkowej jest Komenda Hufca ZHP Bialystok przy wspólpracy z 100 Bialostocka Druzyna Harcerzy i Harcerek „Sulima” oraz 10 Bialostocka Druzyna Harcerska „Kikapu”.

Regulamin Turnieju mozna znalezc na stronie hufca ZHP Bialystok.

Inf. przekazala
phm. Magdalena Giedzicz
bialostocka korespondentka serwisu regiony.zhp.pl

musimy tam byc :mrgreen:

Temat: Wigilia
Ale wydziwiacie, no ale ....

Sznowni Absolwenci XI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku im.Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku, jak i Wy Obywatele, jesteście mile widzianymi gośćmi na corocznej Wigilii nazwanej 'LOKowską', Wasza obecność będzie spełnieniem naszych najskrytszych marzeń, przy stole znajdzie się miejsce dla każdego, kto do Nas zawita.
Kwatermistrz SGRO, Anna Iwaniuk

:
Temat: Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński (ur. 26 czerwca 1976 w Szczecinku), polski aktor.
Uczył się w V Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Porzucił prawo po pierwszym roku, kiedy to uznał, że jego prawdziwą miłością jest aktorstwo. Rozpoczął więc studia na wrocławskiej PWST, którą ukończył w 2002 roku. Od 17 sierpnia 2002 roku ma żonę Joannę, 12 kwietnia 2004 urodził się ich pierwszy syn - Jeremiasz.
Obecnie (2005) jest aktorem warszawskiego teatru Kwadrat. Można go podziwiać w pięciu sztukach:
• Sługa dwóch panów
• Szalone nożyczki
• Wszystko w rodzinie
• Nie teraz kochanie
• Ośle lata
Wystąpił m.in. w serialach:
• M jak miłość (2003)
• Na dobre i na złe (2002)
• Oficer (2004-2005)
• Magda M. (2005)
i w filmach:
•Kameleon (2001)
•Wiedźmin (2002)
•The Pianist (2002)
•Święta polskie odc. Biała sukienka (2003)
Wystąpił również w Teatrze Telewizji:
•Pamiętnik z powstania warszawskiego (2004)
•Tajny agent (2005)
Drugą pasją Pawła oprócz aktorstwa jest muzyka. Założył swój własny zespół Cochise, w którym śpiewa i pisze teksty.
Temat: Pamiątki po Hance Bielickiej trafiły do II Liceum w Łomży

Statuetka przyznanego w 1986 roku "Wiktora" dla osobowości telewizyjnej i jeden z kapeluszy Hanki Bielickiej trafiły do Łomży. Siostrzenica aktorki, Barbara Wudarska, przekazała pamiątki po artystce II Liceum Ogólnokształcącemu w Łomży. W budynku tej szkoły - dawnym gimnazjum żeńskim - uczyła się niegdyś Hanka Bielicka. Dotychczas najważniejszą pamiątką po wybitnej absolwentce było w szkole zdjęcie ofiarowane przez Hankę Bielicką 10 lat temu, teraz będzie nią Nagroda Akademii Telewizyjnej. Pamiątki po popularnej łomżyniance wzbogaciły na razie zbiory w auli szkolnej, która od miesiąca nosi imię Hanki Bielickiej. Dyrektor II LO, Józef Przybylski ma nadzieję, że kiedyś uda się stworzyć w Łomży wystawę poświęconą znanej aktorce. II Liceum Ogólnokształcące to jedno z trzech miejsc w Łomży, gdzie gromadzone są pamiątki po Hance Bielickiej. Eksponaty związane z niezwykłą łomżynianką znaleźć można również w saloniku Hanki Bielickiej w Centrum Katolickim i w Państwowym Domu Dziecka w Łomży.

www.radio.bialystok.pl
Temat: Internet dla szkół na Linuxie

Stoi sobie taki rupiec z dyskami SCSI malowanymi jeszcze farba olejna w
I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku (router/http/ftp/mail/itp.)

Temat: [Biaı‚ystok] Masz gı‚os, masz wybĂłr.
Klub Myśli Politycznej przy I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku, Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku, Akademickie Koło Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie KoLiber Oddział w Białymstoku

uczestniczące w białostockiej edycji ogólnopolskiej akcji „Masz głos, masz wybór”
organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów

serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Białegostoku na OTWARTĄ DEBATĘ „Najważniejsze problemy Białegostoku” z udziałem Prezydenta Miasta Białegostoku TADEUSZA TRUSKOLASKIEGO, która odbędzie się 16 maja 2007 r. (środa) o godzinie 9:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza przy ul. Brukowej 2 w Białymstoku.Temat: Spotkanie z prezydentem Bialegostoku - zapraszamy
16 maja - debata w Białymstoku
07/05/2007

Białostocka koalicja oragnizacji uczestniczacych w akcji zaprasza na spotkanie z Prezydentem Białegostoku

Debata rozpocznie się 16 maja br. o godzinie 9:00, zostanie przeprowadzona na terenie I Liceum przy ul. Brukowej 2 w Białymstoku.

Organizacje tworzące koalicję to: Stowarzyszenia Absolwentów I LO, Klub Myśli Politycznej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, Stowarzyszenie KoLiber oraz Akademickie Koło Nauk Politycznych UwB.Temat: Biografie członków Frontu Konserwatywnego
Robert Wielopolski urodził się w 1955 roku w Białymstoku w rodzinie, która prezentowała niepodległościowe, prawicowe, wolnościowe poglądy. W młodości uczęszczał do liceum ogólnokształcącego nr 8 im. króla Kazimierza Wielkiego na ulicy Piastowskiej. Uczył się tam w klasie o profilu humanistycznym. Następnie dostał się na wydział prawa na Uniwersytet w Białymstoku. Po pięcioletniej nauce, postanowił zrobić doktorat z zakresu prawa karnego i konstytucyjnego. W 1984 roku wyleciał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w administracji Ronalda Reagana. W 1987 roku Prezydent Stanów Zjednoczonych oddelegował go do sztabu Sekretarza Stanu, gdzie pracował nad reformą policyjną i wojskową. Do Polski powrócił w 1993 roku, następnie zdobył tytuł profesora prawa i został zatrudniony jako wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na początku 2001 roku wyleciał ponownie do Stanów Zjednoczonych, aby pracować na tamtejszych Uniwersytetach, a także zaangażował się w pracę nad planem wojny USA z Afganistanem i Irakiem w administracji Prezydenta Busha. Po raz kolejny do Polski powrócił w 2006 roku, gdzie wraz z Rafałem Wasilewskim stworzył koło konserwatywne, aby w sierpniu 2007 stworzyć nową partię - Front Konserwatywny i stać się jej viceprezesem.Temat: Najcenniejsze zwycięstwa polskich amatorów
Krzysztof Rojek
Urodzony 16 lutego 1972 w Żaganiu, absolwent Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. M. Dąbrowskiej w Krakowie (1991) i tamtejszej AWF (magister wf, nauczyciel), pięściarz (186 cm, 90 kg) Wisły Kraków (1986-1990), Igloopolu Dębica (1991-1992), Hetmana Białystok (1992) i Victorii Jaworzno (1993-1995), wychowanek trenera Kazimierza Pieniążka. Mistrz Polski w w. superciężkiej (1993), 4-krotny drużynowy mistrz kraju: w zespole Hetmana Białystok (1992) i Victorii Jaworzno (1993-1995) oraz 3-krotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych 1991-1993 (2 zwycięstwa, 1 porażka). Uczestnik mistrzostw Europy juniorów w Usti n. Łabą (1990), seniorów w tureckiej Bursie (1993) oraz mistrzostw świata seniorów w Berlinie (1995), gdzie jednak nie zanotował większych sukcesów. Żonaty, ma syna Pawła. Mieszka w Domiarkach.

A co powiecie o zwycięstwach z dawnych lat:
1974 r. Janusz Gortat vs. Leon Spinks
1978 r. Bogdan Gajda vs. John Mugabi
1979 r. Piotr Bobrowski vs. John Mugabi
1984 r. Henryk Petrich vs. William Guthrie
1984 r. Stanisław Łakomiec vs. Arthur Williams
Temat: Dowód osobisty
Dowód osobisty:
- Imię - Piotr Paweł
- Skąd się wziął twój nick? - Ano, był taki program co się nazywał "Wojny Robotów", jeden robocik tak się nazywał, nazwa mi się podobała i ją przejąłem na nicka.
- Data Urodzenia - 9 kwietnia 1987 - za tydzień 17 lat.
- Miejsca zamieszkania - Białystok
- Kolor włosów i oczu - szatyn o chyba niebieskich oczętach.
- Zawód - naprawiam pralki...eee, znaczy się uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.
- Trzy główne cechy charakteru - Skromnośc mi nie pozwala.

2. My i cRPG:
- od kiedy lubisz cRPG - 4/5 lat.
- dlaczego cRPG? - najabrdziej mi odpowiadają ze wszystkich gier
- najlepsze cRPG - Planescape Torment i Fallout.
- najlepsze wydarzenie w życiu - nastąpi ono kiedy odnajdę swoją drugą półówkę...
- najgorsze wydarzenie w życiu - kwestia osobista.

3. Forum
- Dlaczego zdecydowałeś się zapisać? - postanowiłem zahaczyć na stałe o moim zdaniem najlepszą stronę o cRPG jaką widziałrem do tej pory.
- który użytkownik ma najbardziej zbliżony punkt widzenia do twojego ( z kim najczęściej się zgadzasz) - mało jeszcze tu jestem, to trudno powiedzieć
- co ci się podoba w forum a czego nie toleruję - no grafika jest ładna, a nie lubię obrażania innych i nabijania sobie postów.Temat: Co robicie? Kim jesteście?
Obecnie jestem w maturalnej klasie, w liceum ogólnokształcącym (największym w Białymstoku - najlepsze nie jest, ale zajmuje 4. miejsce w województwie, więc jest OK , dostałam się też do najlepszego, ale zdecydowałam się na moją kochaną, wymarzoną 'czwóreczkę'). Jestem w klasie językowej, profil angielsko-niemiecki. Po maturze mam nadzieję dostać się na lingwistykę stosowaną (UW)
Temat: WIELU Z WIELUNIA
Ze strony Kubryku:

* Agnieszka Mielczarek
- wokal.
* Katarzyna Mielczarek
- wokal.
* Izabela Spaleniak
- flet
* Przemysław Pęśko
- instr. klawiszowe
* Mateusz Tobis
- akordeon

WIELU (chociaz na zdjęciu tego nie widać) z WIELUNIA. Foto: Mirosław Szymul

Grupa działała od 2000 roku. W jej skład wchodzili w większości uczniowie jednej klasy (trzeciej) Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Działali przy Wieluńskim Domu Kultury.
Oprócz wymienionej grupy taneczno - wokalnej zespół (i nazwę) tworzyła szesnastoosobowa (8 par) grupa taneczna.

Osiągnięcia zespołu to:

* I miejsce i nagroda główna w kategorii zespołowej na XIII Wiosennym Festiwalu Piosenki Szkolnej "Buda '2001"
* Udział pozakonkursowy w Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Mały Kubryk '2001"
* Nagroda Specjalna na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Kubryk 2001" w Łodzi
* Nominacja do udziału w warsztatach szantowych przed XXI Międzynarodowym Festiwalem Piosenki Żeglarskiej "Shanties 2002"
* Udział w III Powiatowych Konfrontacjach Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych - Wieluń 2001.
* Dyplom uznania za "żywiołowość, zaangażowanie i szacunek do tradycji" na XVIII Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Kopyść 2002" w Białymstoku.

Opiekunami grupy byli: mgr Mirosław Szymul - wychowawca klasy i Izabela Puklewicz - instruktor.Temat: J.B.
Witam, nazywam się Maciek, mam 17 lat (w lipcu 18 ), uczę się w VI liceum ogólnokształcącym jak i parę innych osób, co tłumaczy to, że poznanie forum jak i świata rpg'ów (głównie Warhammera, po części WoD) zawdzięczam Zaylowi, przez którego chore skojarzenia mam też wielce mówiący nick (niby podobny jestem do aktora o tychże inicjałach). Zainteresowania - fantastyka, książki, historia, militaria, historia, militaria no i militaria, a gdyby nie ciągły brak funduszy pewnie i bardziej udzielałbym się w światku bitewnego Warhammera 40k.
Obecnie mieszkam w owianej legendą, równie mroczną co mityczną nową dzielnicą Białegostoku o tajemniczej nazwie Dojlidy Górne, w której transport miejski istnieje tylko w opowieściach przybyszów z "metropolii"...
A co do larpów, nie miałem jeszcze przyjemności uczestniczyć, choć nie mogę się doczekać by nadrobić zaległości xD

A miałem się nie rozpisywać...

J.B. dnia Pią 23:20, 06 Lut 2009, w całości zmieniany 1 razTemat: Paweł Małaszyński
piszcie o tym przystojniaku
Paweł Małaszyński
(ur. 26 czerwca 1976 w Szczecinku) – polski aktor.
Przez jakis czas mieszkał z rodzicami w Koszalinie. Uczył się w szkole podstawowej nr 36 w Białymstoku (budynek dzisiejszego 14 LO). Następnie zdał do V Liceum Ogólnokształcącego w tym samym mieście. Porzucił prawo po pierwszym roku, kiedy to uznał, że jego prawdziwym powołaniem jest aktorstwo. W wieku 22 lat zdobył indeks wrocławskiej PWST (za trzecim razem), którą ukończył w 2002 roku. Od 17 sierpnia 2002 roku ma żonę Joannę, 12 kwietnia 2004 urodził się ich pierwszy syn - Jeremiasz. Został laureatem nagrody przyznawanej przez czasopismo Viva dla najpiękniejszych sławnych ludzi "VivaNajpiękniejsi 2005".

Drugą pasją Pawła oprócz aktorstwa jest muzyka. Założył swój własny zespół Cochise, w którym śpiewa i pisze teksty.


Temat: Kolejna niepotrzebna śmierc
Kilkunastu uczniów spłonęło w autokarze na trasie Warszawa-Białystok
wp.pl / Radio Białystok / PAP / IAR 07:40 (aktualizowane 1 minutę temu)

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej nr 8 między Białymstokiem a Warszawą. W okolicach Jeżewa Starego zderzyło się pięć samochodów, autokar i dwa tiry. Autobus stanął w płomieniach. W wypadku zginęło co najmniej 13 osób, a 28 zostało rannych - poinformowało Wirtualną Polskę Radio Białystok.

11 śmiertelnych ofiar to pasażerowie autobusu. Autokarem jechała na pielgrzymkę do Częstochowy młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Elektrycznego w Białymstoku - dowiedziało się Radio Białystok. Zginęło co najmniej jedenaście osób - poinformował rzecznik prasowy podlaskiej policji nadkom. Jacek Dobrzyński. Straż pożarna podała, że jest trzynaście ofiar. Rannych przewieziono do szpitali w Białymstoku i Zambrowie.

Do wypadku doszło przed godz. 7. Według Dobrzyńskiego w autokarze było 57 osób.

Całkowicie zablokowany jest odcinek drogi między Jeżewem i Mężeninem. Policja zorganizowała objazdy w Mężeninie. Kierowcy muszą kierować się w kierunku Łomży w Mężeninie i skręcić na Wysokie Mazowieckie.

Pod szkołami, z których wyjechała pielgrzymka, i pod kościołem Św. Rocha w Białymstoku zbierają się uczniowie, aby wspólnie modlić się za ofiary karambolu. W I LO odwołano lekcje. Jak podaje Radio Białystok, na Jasnej Górze zostanie odprawiona specjalna msza w intencji ofiar. O godz. 18 odbędzie się również specjalna msza w białostockim kościele Św. Rocha.

Na południe zapowiadana jest konferencja prezydenta Białegostoku, na której prezydent ogłosi trzydniową żałobę w mieście.

jechali na pilegrzymke

['] [']Temat: Prasówki
http://miasta.gazeta.pl/bialystok/1,35237,5087401.html

[Białystok] Literatura i sztuka w białostockich autobusach

Poczytać Szekspira, poobcować ze współczesną sztuką i literaturą można w białostockich autobusach. Wczoraj ekspozycja się zmieniła.

W styczniu kilkadziesiąt autobusów Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej zamieniło się w galerie i czytelnie na kółkach. Podróżni nie muszą już z nudów studiować instrukcji obsługi, cenników i regulaminu przewoźnika; w miejscu reklam pojawiły się prace plastyczne i wiersze. Piecze nad tym nowatorskim projektem sprawuje białostocka Galeria Arsenał i Książnica Podlaska.

Wczoraj KPKM zaprezentował kolejną partię doznań artystycznych. Arsenał proponuje pasażerom spotkanie z czterema pracami Jadwigi Sawickiej, absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, znanej z ciekawych działań artystycznych w przestrzeni publicznej.

- Sawicka kojarzona jest dzięki twórczości eksponowanej na billboardach AMS-u, uczestniczyła w naszej wystawie "Depresja". Mamy też jej dzieła w kolekcji Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Prace Sawickiej oparte są na przesłaniach tekstowych i elementach malarskich, nowa prezentacja w autobusach będzie więc utrzymana w konwencji podobnej do prezentacji poprzedniej - mówi Magdalena Godlewska z Galerii Arsenał, kurator autobusowej wystawy.

Nowe wiersze wybrała także Książnica Podlaska. Będzie można czytać wiersze regionalnych poetów: Stanisława Chima, Joanny Pisarskiej, Anny Sołbut, Józefa Drozdowskiego, Tadeusza Goleckiego , Zofii Pomian Piętki i ucznia XI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku Przemysława Kurasza.

- W przyszłości zamierzamy rozszerzyć jeszcze ilość gablot - najpierw do dwustu, a docelowo do czterystu. Jeszcze do końca kwietnia mamy pozajmowane miejsca przez reklamodawców, ale po wygaśnięciu umów będziemy mogli zamieniać ich ogłoszenia na sztukę - mówi Dariusz Ciszewski, prezes KPKM. - Spotkaliśmy się z wieloma sympatycznymi uwagami dotyczącymi tej akcji. Ale są też komentarze uszczypliwe, że to tylko temat zastępczy, aby zasłonić podwyżki cen biletów czy kwestię czystości autobusów. Powtarzam, że jedno nie ma nic wspólnego z drugim.Temat: Matura.


W 16 proc. szkół oblała
połowa, a w kilkudziesięciu matematyki nie zdało ponad 95 proc. uczniów.


Hmmmm....


Problemy z obyciem się mają też nauczyciele. - Nasza matematyczka
ogłaszała wyniki próbnej matury ze łzami w oczach. Miała do siebie
pretensje, że nie nauczyła nas dobrze. To straszne, jak odgórne zasady
egzaminacyjne mogą zdołować bardzo dobrego nauczyciela. Wychowała 14
laureatów olimpiad matematycznych - mówi Joanna Dąbrowska z I LO
Białymstoku, która też poległa na matmie. W jej klasie nikt nie zdał
tego przedmiotu.


A to już dziwne... Sam zdawałem w tym roku próbną maturę z matematyki i
jestem najlepszym przykładem tego, że mozna ją było zdać w sposób bardzo
dobry; wyników dokładnych nie podam, ale powiem, że z czesci podstawowej
mialem grubo powyzej 90%, a z rozszerzonej powyzej 80%. Tak samo wielu
moich znajomych z innych szkół z profilów matematycznych pozdawalo z
podobnymi wynikami. Więc gdzie lezy problem? Matura z matematyki to
przeciez tylko zestaw kilkunastu zadan, nad ktorymi trzeba pomyslec,
potem rozwiazac, odpowiednio opisac komentarzami i wszystko.

Z drugiej strony mnie tam pasuje, ze spora liczba oblewa. Mniejsza
konkurencja...


70-procentowa zdawalność egzaminu dojrzałości nie odbiega od standardu.
Przyzwyczailiśmy się, że maturę zdaje 90 proc. osób. Ale ta liczba
dotyczy liceów ogólnokształcących. Są jeszcze technika, licea zawodowe i
profilowane. Tam uczy się młodzież mniej zdolna i zdawalność jest dużo
niższa.


Nalezy rowniez zaznaczyc ze zbliza sie powoli moment, ze kazdy po
gimnazjum bedzie szedl do liceum. W ten sposob licea staja sie
zbiorowiskami ludzi o naprawde roznych umiejetnosciach i zdolnosciach
(lub bez takowych). Zreszta mowi o tym rowniez caly czas wzrastajaca
liczba repetentow.

Temat: Łukasz Zięba


„To już jest koniec, nie ma już nic..” Teraz z czystym sercem możemy powiedzieć, że IV polska edycja You can Dance – Po prostu Tańcz dobiegła końca. Finał był zaskakujący. Po pierwsze na scenie pojawili się Wiola i Marcin – finaliści poprzedniej edycji. Następną zaskakującą niespodzianką był występ pozostałej 14’stki i grupy Fair Play Crew z Białegostoku. No i wreszcie to na co wszyscy czekaliśmy – duety Ani i Łukasza. I oczywiście najważniejsze! Po raz drugi w polskiej edycji zwyciężyła dziewczyna, a tak dokładniej Ania Kapera! A więc Ania zwyciężyła z ‘bożyszczem nastolatek’ Łukaszem Ziębą.

Łukasz Zięba:
Łukasz pochodzi z Krakowa. Ma 18 lat i chyba jest jednym z największych zaskoczeń tej edycji. Tańczy od dwóch lat ale warto dodać, że wcześniej ćwiczył gimnastykę artystyczną.
Chłopak twierdzi, że w jego imieniu jest tajemniczość ale też i wewnętrzny spokój. I to chyba właśnie te cechy najlepiej odzwierciedlają charakter Łukasza. Uczestnik tańczy w studiu tańca ShockMode i w Teatrze Tańca DF. Warto dodać, że brał wiele profesjonalnych lekcji tańca m.in. w Pineapple Dance Studio i Husky Dance Studio w Londynie. Łukasz chodzi do drugiej klasy VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Swój styl tańca określa jako mieszankę modern jazzu z domieszką gimnastyki artystycznej oraz hip hopu. Dzięki jego życiowej pasji czuje się spełniony i szczęśliwy. Podczas tańca może zapomnieć o szarej codzienności i o zwyczajnych problemach, które dotykają każdego człowieka. Ponad to Łukasz uczestniczył w wielu innych zajęciach. Były to np. występny w spektaklach lub... kabaretach! Jego ulubionym tancerzem jest Blake McGrath. Z pomocą You Can Dance chciał się rozwijać i promować swój wizerunek. W programie zamierzał olśnić widzów swoim tajemniczym charakterem i wszechstronnością. Za 10 lat uczestnik chciałby spełniać swoje marzenia. Również te związane z tańcem. Jego motta życiowe to „Impossibe is nothing” i “Celuj w księżyc, nawet jeśli nie trafisz będziesz między gwiazdami..”. Warsztaty w Lizbonie nauczyły go wiary we własne siły oraz tego, że nigdy nie należy się poddawać. Na scenie chciałby wystąpić z Elvisem Presleyem. Łukasza zachwyca piękna muzyka, zaś denerwuje go sztuczność i nietolerancja.
Łukaszowi życzymy dużo wspaniałych chwil oraz spełnienia swoich najskrytszych marzeń!Temat: Nie musisz płacić na komitet rodzicielski
Koniec wakacji jest ciężki dla rodziców, bo znów będzie to samo: trzeba kupić dzieciom książki, zeszyty, mundurki i zapłacić za... komitet rodzicielski. Sięgają do kieszeni, bo myślą, że inaczej się nie da. Otóż nie. Ustawa o systemie oświaty mówi wyraźnie, że rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek. I nie masz obowiązku płacić.

Rodzice boją się wyłamać, bo wiadomo: nie zapłacą, to będą napiętnowani przez innych rodzicieli. Boją się, że będzie jeszcze gorzej, gdy dowiedzą się o tym uczniowie. Wtedy ich dzieci mogą usłyszeć na przerwie w szkole, że są gorsze, bo ich rodziców nie stać na zapłacenie komitetu. Dlatego, choć wydali fortunę na wyprawkę, płacą dalej, by nikt nie wytykał dzieci palcami.

Agata Wilczyńska z Białegostoku samotnie wychowuje dwójkę dzieci - Martynkę i Mateusza. Co roku płaci 120 zł na radę rodziców, choć zarabia tylko 900 zł miesięcznie. Przecież każdy płaci podatki, a z budżetu państwa idą pieniądze do samorządów, z których ma być finansowana edukacja. Za pieniądze, które dobrowolnie płacimy na komitety rodzicielskie, można już sporo kupić dla dziecka. Więc tak naprawdę, rodzicu, więcej mu odbierasz, niż dajesz, bo składka to pieniądze wyrzucone w błoto. A co na to przedstawiciele rad rodziców?

"Dzięki tym pieniądzom na koniec roku mamy za co kupić nagrody dla najlepszych uczniów. Wydajemy je także na wycieczki i organizację różnych imprez" - mówi "Faktowi" Hanna Kozak, która jest członkiem trójki klasowej w Liceum Ogólnokształcącym nr V we Wrocławiu. "Rady rodziców są niezbędne, bo wychowanie i edukacja muszą iść w parze" - wtóruje jej Wojciech Rygalski, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku.

Te tłumaczenia to za mało. Pieniądze, które zbierają komitety na finansowanie różnych poczynań szkół, nie powinny być wyciągane od rodziców, a pochodzić z budżetów samorządów. Koniec z haraczem. Rodzice nie dajcie się naciągać na dodatkowy podatek. Nie musicie nic płacić!

Źródło: dziennik.plTemat: Ranking szkół średnich
WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Nazwa szkoły - Miejscowość - Miejsce w rankingu ogólnopolskim

1 III LO im. Marynarki Wojennej RP Gdynia 2
2 II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w ZSO nr 2 Słupsk 53
3 VI LO im. Wacława Sierpińskiego Gdynia 63
4 III LO im. Bohaterów Westerplatte Gdańsk 76
5 I LO im. Bolesława Krzywoustego Słupsk 84
6 Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego Gdańsk 86
7 II LO im. gen. Władysława Andersa Chojnice 102
8 Gdańskie Liceum Autonomiczne Gdańsk 138
9 I LO im. Mikołaja Kopernika w ZSO nr 3 Gdańsk 145
10 I Akademickie LO im. Zasłużonych Ludzi Morza Gdynia 158
11 LO im. Brygady Grunwald (ZS) Sztum 163
12 Powiatowy Zespół Szkół Nowy Barkoczyn 177
13 III LO Sopot 215
14 II LO im. Adama Mickiewicza w ZSO nr 2 Gdynia 218
15 II LO im. dr. Władysława Pniewskiego przy ZSO nr 4 Gdańsk 225
16 ZS Rolniczych CKP w Bolesławowie Skarszewy 330
17 ZS Ekonomiczno-Rolniczych im. Stanisława Staszica Bytów 331
18 I LO im. Króla Jana III Sobieskiego Wejherowo 339
19 LO im. Wincentego Pola Czersk 367

WOJWWÓDZTWO PODLASKIE

Nazwa szkoły - Miejscowość - Miejsce w rankingu ogólnopolskim

1 I LO im. Adama Mickiewicza w ZSO nr 4 Białystok 19
2 I LO im. Tadeusza Kościuszki Łomża 27
3 I LO im. Marii Konopnickiej Suwałki 34
4 II LO z dodatkową nauką j. białoruskiego Hajnówka 40
5 III LO im. Krzysztofa K. Baczyńskiego w ZSO nr 3 Białystok 56
6 II LO z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza Bielsk Podlaski 78
7 ZS Rolniczych im. Krzysztofa Kluka Rudka 109
8 ZS Leśnych im. Leśników Polskich Białowieża 118
9 I LO im. Grzegorza Piramowicza w ZSO Augustów 119
10 ZS nr 4 im. Ziemi Podlaskiej Bielsk Podlaski 174
11 VI LO im. Króla Zygmunta Augusta Białystok 191
12 ZS Rolniczych CKP Białystok 207
13 ZS im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie Raczki 229
14 II LO im. Księżnej Anny z Sapiechów Jabłonowskiej w ZSO nr 2 Białystok 232
15 I LO im. Stanisława Konarskiego (ZSO) Zambrów 248
16 ZS Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego Białystok 256
17 ZS Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 Łomża 274
18 I LO im. Tadeusza Kościuszki Bielsk Podlaski 281
19 LO im. Mikołaja Kopernika (ZS) Sokółka 318
20 ZS Techniczno-Rolniczych im. Stanisława Staszica Sejny 327
21 X LO (ZSP im. KEN) Białystok 334
22 IV LO im. Cypriana Kamila Norwida Białystok 353
23 ZS Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika Białystok 371
24 ZS Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Wł. Bryły Białystok 374
Temat: To sie nie zdarzylo na zadnym forum na swiecie
To sie jeszcze nie zdarzylo na zadnym forum na swiecie !

Jest to zemsta za obrone dobrego imienia Henryka Pajaka, ks. Tadeusza Rydzyka, Radia Maryja. Ostatni wsois jest grozba !

--------------------------------------------------------------------------------

Forum gazeta.pl Kraj

Kraj

To twoj zyciorys ?
Autor: Gość: ** IP: *.ipt.aol.com
Data: 18-12-2002 20:51 + odpowiedz na list

+ odpowiedz cytując

--------------------------------------------------------------------------------
Od roku 1981 jestem emigrantką w Kanadzie, nie ma jednak dnia, żebym myślami i
sercem nie była w Polsce, gdzie urodziłam się i spędziłam 33 lata swego życia.
Studiowałam na Uniwersytecie Gdańskim, potem uczyłam języka angielskiego w II i
IV Liceum Ogólnokształcącym oraz Liceum Elektrycznym w Gdańsku. W sierpniu 1980
roku wzięłam czynny udział w strajku do czego skłoniła mnie bolesna pamięć
Grudnia 1970 roku /.../. Należę do rodziny, w której mówiło się wiele o
przeszłości, tej odległej - o powstańcach listopadowych 1830 roku, którzy na
Polesiu stracili na rozkaz cara majątki, i o tej przeszłości bliższej - o II
wojnie światowej. Dwie siostry mojej Babci, Karoliny Wićko, Aleksandra i Maria
z dziećmi zostały zesłane na Syberię. Syn Aleksandry, Roman Kraśnicki był
więźniem Starobielska, syn Marii, Henryk Arendt znad Oki wrócił do Polski. Brat
Bolesław Rećko z armią Andersa przebył szlak przez Iran, Palestynę, Egipt,
walczył pod Monte Cassino i przez Londyn powrócił do Kraju.Mój Dziadek,
Mieczysław Wićko, w styczniu 1945 roku zesłany został w głąb Rosji i już nigdy
stamtąd nie wrócił. Nigdy nie zapomnę wspomnień mojej Babuni o tym jak przyszło
NKWD i dali 15 minut na zebranie ciepłej odzieży. - Nigdy nie zapomnę łez mojej
Mamy, kiedy opowiadała ostatnie chwile pożegnania ze swoim ojcem na dworcu w
Białymstoku; wagony bydlęce przepełnione zesłańcami, o tym jak bochenek chleba
musiała przełamać na pół, by przez dziurę w podłodze podać Ojcu, a potem
wiadomość o śmierci Dziadka. Zmarł w ziemiance w obozie koncentracyjnym na
słomie, odwrócił się do ściany i serce pękło. Pod głową znaleziono suche skórki
chleba."

Elżbieta Gertruda Gawlas
2.12.1998 Toronto, Kanada

--------------------------------------------------------------------------------
« poprzedni list pokaż treść wszystkich wiadomości następny list »

• : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: **, 18-12-2002 19:56
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: Afram, 18-12-2002 20:06
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: **, 18-12-2002 20:09
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: Afram, 18-12-2002 20:17
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: **, 18-12-2002 20:20
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: Afram, 18-12-2002 20:34
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA - alex_scott, 18-12-2002 20:37
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: Afram, 18-12-2002 20:49
• To twoj zyciorys ? Gość: **, 18-12-2002 20:51
• Re: To twoj zyciorys ? Gość: Elzbieta, 18-12-2002 20:58
• Re: To twoj zyciorys ? Gość: **, 18-12-2002 21:04
• Re: To twoj zyciorys ? - annaz02, 18-12-2002 21:22
• Co z rekinem, ? Gość: **, 18-12-2002 21:30
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: **, 18-12-2002 20:37
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA - alex_scott, 18-12-2002 21:00
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: **, 18-12-2002 21:07
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA - alex_scott, 18-12-2002 21:17
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: **, 18-12-2002 21:33
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: Elzbieta, 18-12-2002 22:07
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: Casanowa, 18-12-2002 23:20
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: patriota, 19-12-2002 00:17
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA Gość: Elzbieta, 19-12-2002 00:38
• Re: : annaz02@NOSPAM.gazeta.pl PEDAL PAJAKA - alex_scott, 19-12-200Temat: Statut
Ciągle jeszcze robocza wersja Statutu SGRO:

1. Szkolna Grupa Ratowniczo obronna (SGRO) JEDENASTKA zrzesza osoby dobrego serca, które pragną udzielać pomocy innym w myśl zasady humanitaryzmu nie licząc na jakiekolwiek korzyści materialne płynące z udzielania tejże pomocy.

2. Rekrutacja członków JEDENASTKI odbywać się będzie wśród uczniów i absolwentów XI Liceum Ogólnokształcącego a także wśród młodzieży poza szkolnej.

3. Podczas rekrutacji członków SGRO JEDENASTKA najważniejszym i decydującym kryterium przyjęcia są: chęć pomocy innym, humanitaryzm, oraz dobrowolność działania. Nie będą natomiast brane pod uwagę takie czynniki jak: wyznanie, ideologie, pochodzenie społeczne itp.

4. SGRO JEDENASTKA składa się z dwóch sekcji: RATOWNICZEJ (medycznej) i OBRONNEJ (wojskowej).

5. Celem SGRO JEDENASTKA jest zabezpieczenie zaplecza medycznego na imprezach szkolnych XI Liceum Ogólnokształcącego im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku, imprezach z udziałem tejże szkoły oraz na imprezach na które SGRO zostanie zaproszona.

6. Najwyższą władzą ustawodawczą SGRO jest zgromadzenie ogólne składające się z: komendanta, zastępcy komendanta, kwatermistrza, dowódców sekcji i ich zastępców oraz wszystkich pełnoprawnych członków.

7. Najwyższą władzą wykonawczą w SGRO ma komendant a także jego zastępca. Komendant posiada prawo do powoływania kwatermistrza, dowódców sekcji oraz do awansowania członków sekcji na jedną z rang: młodszego ratownika, ratownika lub starszego ratownika.

8. Kwatermistrz jest odpowiedzialny za ilość i stan sprzętu ratowniczego, linowego a także każdego innego jaki znajdzie się w posiadaniu SGRO. Zwierzchnik sekcji, kapitan, jest podmiotem władzy wykonawczej, odpowiedzialnym za swoją grupę oraz mający nad nią zwierzchnictwo w czasie służby.

9. Powołany przez komendanta na funkcję kwatermistrza członek SGRO musi otrzymać aprobatę/zgodę na pełnienie funkcji przez zgromadzenie ogólne. Za aprobatę/zgodę na pełnienie funkcji jest otrzymanie przez powołanego większość głosów w trakcie głosowania.

10. W razie przewinienia jednego z wolontariuszy w czasie służby zostaje powoływane posiedzenie sądu koleżeńskiego, wybranego przez komendanta i zatwierdzonego jednomyślnie przez zgromadzenie ogólne, które zadecyduje o karze osoby zainteresowanej (zawieszenie, wydalenie w trybie natychmiastowym z organizacji, lub innej karze określonej w statucie).

11. Karalne w czasie służby jest:
-spożywanie alkoholu i środków odurzających;
-nie udzielenie pomocy poszkodowanemu;
-nieposłuszeństwo wobec zwierzchnika;
-brak obecności na wyznaczonym dyżurze;

12. Formami kary jest:
-wydalenie w trybie natychmiastowym;
-zawieszenie;
-degradacja stopniem;
-przeniesienie do innej grupy sekcji ratowniczej;

13. SGRO JEDENASTKA udziela jedynie pierwszej pomocy doraźnej, tzn. pomocy poszkodowanemu, który oczekuje dojazdu służb medycznych właściwych, tzn. pogotowia lub PSP, oraz udzielenie pomocy w sytuacjach w których pomoc lekarza lub innego podmiotu służb medycznych jest niepotrzebna.

14. Obowiązkami członków SGRO są:
- przestrzeganie Statutu SGRO oraz Statutu XI LO;
- przestrzeganie regulaminów, uchwał władz stowarzyszenia;
- godne reprezentowanie SGRO Jedenastka;
- rozwijanie własnych umiejętności, poszerzanie wiedzy a także podnoszenie kwalifikacji;
Temat: REORGANIZACJA OBRONNEJ JEDENASTKI
Jak już pewnie wiecie/słyszeliście szykują się pozytywne i potrzebne, moim zdaniem, zmiany OJ. Reorganizacja ma polegać na podziale OJ na dwie sekcje: Medyczną i Wojskową (robocze nazwy). Należy wykonać ogrom pracy jednak warto - ustalić musimy statut, strukturę, zadania, cele oraz odpowiedzialność poszczególnych sekcji, wprowadzić nowe logo główne i sekcyjne. Poniżej przedstawiam proponowany statut. Pomysły na zmiany jak najchętniej mile widziane.

1. JEDENASTKA (nazwa robocza) zrzesza osoby dobrego serca, które pragną udzielać pomocy innym w myśl zasady humanitaryzmu nie licząc na jakiekolwiek korzyści materialne płynące z udzielania tejże pomocy.

2. Rekrutacja członków JEDENASTKI odbywać się będzie wśród uczniów i absolwentów XI Liceum Ogólnokształcącego a także wśród młodzieży poza szkolnej.

3. Podczas rekrutacji członków JEDENASTKI nie będą brane pod uwagę takie czynniki jak: wyznanie, ideologie, pochodzenie społeczne itp.

4. JEDENASTKA dzieli się na dwie sekcje: MEDYCZNĄ i OBRONNĄ.

5. Celem MEDYCZNEJ JEDENASTKI (nazwa robocza) jest zabezpieczenie zaplecza medycznego na imprezach szkolnych XI Liceum Ogólnokształcącego im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku, imprezach z udziałem wyżej wymienionej szkoły oraz na imprezach na które zostaniemy zaproszeni

6. Najwyższą władzą ustawodawczą sekcji jest zgromadzenie sekcji (nazwa) składającego się z zwierzchników grup, kwatermistrza, komendanta i jego zastępcy. Najwyższą władze wykonawczą w sekcji ma komendant oraz jego zastępca, ma prawo on do powoływania kwatermistrza, zwierzchników grup ratunkowych oraz do awansowania stopniem ratowników (wymagana tabela stopni/rang). Kwatermistrz jest odpowiedzialny za stan apteczek oraz sprzętu ratowniczego sekcji ratowniczej. Zwierzchnik grupy (nazwa) jest podmiotem władzy wykonawczej, odpowiedzialnym za swoją grupę oraz mający nad nią zwierzchnictwo w czasie służby.

7. W razie przewinienia jednego z wolontariuszy w czasie służby zostaje powoływane posiedzenie sądu koleżeńskiego (wybranego przez komendanta) które zadecyduje o karze osoby zainteresowanej (zawieszenie, wydalenie w trybie natychmiastowym z organizacji, lub innej karze określonej w statucie)

8. Karalne w czasie służby jest:
-spożywanie alkoholu i środków odurzających
-nie udzielenie pomocy poszkodowanemu (ten pkt. trzeba uściślić)
-nieposłuszeństwo wobec zwierzchnika
-brak obecności na wyznaczonym dyżurze

9. Formami kary jest:
-wydalenie w trybie natychmiastowym
-zawieszenie
-degradacja stopniem(zależy czy będą)
-przeniesienie do innej grupy sekcji ratowniczej

10. MEDYCZNA JEDENASTKA udziela jedynie pierwszej pomocy doraźnej, tzn. udzielamy pomocy poszkodowanemu, który oczekuje dojazdu służb medycznych właściwych, tzn. pogotowia, lekarza oraz udzielenie pomocy w sytuacjach w których pomoc lekarza lub innego podmiotu służb medycznych jest niepotrzebna.
Temat: Tragiczny wypadek na trasie Białystok-Warszawa - zginęło 12
12 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych w wypadku z udziałem autokaru wiozącego młodzież licealną z Białegostoku do Częstochowy, do którego doszło rano niedaleko Jeżewa (Podlaskie) na trasie z Białegostoku do Warszawy - poinformowała policja.

Jak powiedział rzecznik prasowy podlaskiej policji Jacek Dobrzyński, wśród ofiar jest dziewięcioro licealistów - siedem dziewcząt i dwóch chłopców. Pozostałe ofiary to kierowca TIR-a i dwaj kierowcy autokaru. Dotąd udało się zidentyfikować sześć ciał.
Do wypadku doszło ok. godz. 7.00 rano na prostym odcinku drogi, kilka kilometrów od Jeżewa (Podlaskie), w kierunku Warszawy. Autokar wiózł do Częstochowy uczestników pielgrzymki maturzystów. Jechało nim ok. 50 osób, w tym 44 uczniów klas trzecich dwóch liceów ogólnokształcących, przede wszystkim I LO w Białymstoku.

W miejscu wypadku była lekka mgła, jezdnia była mokra, siąpił deszcz. Autokar zderzył się czołowo z ciężarową lawetą, która wiozła samochód osobowy i ciągnik siodłowy. Na ciągnik, który po wypadku zsunął się z lawety, najechał jeszcze bus. Zderzenie było tak silne, że autokar zatrzymał się w poprzek drogi i zapalił. TIR zjechał do rowu.

W związku z tragedią prezydent Białegostoku Ryszard Tur zaapelował o trzydniową żałobę w mieście (od piątku do niedzieli) i nieorganizowanie w tym czasie w mieście imprez kulturalnych i rozrywkowych. Powiedział, że ma nadzieję, iż jego apel zostanie przyjęty i zrozumiany właściwie.

Dokładne okoliczności wypadku nie są jeszcze znane. Świadkowie zdarzenia mówią, że doszło do niego, gdy przynajmniej jeden z pojazdów wykonywał manewr wyprzedzania. Policja jest w ocenach ewentualnej winy poszczególnych kierowców ostrożniejsza, czeka na wyniki oględzin miejsca i przesłuchań świadków.

Ranni trafili do pięciu szpitali - w Białymstoku i Zambrowie. Najpoważniej ranna 18-latka ma rozległe oparzenia. Z miejsca wypadku została zabrana śmigłowcem, trafiła na stół operacyjny szpitala klinicznego w Białymstoku.

Według dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Ryszarda Wiśniewskiego, w tym i jeszcze dwóch przypadkach można mówić o stanie ciężkim rannych, pozostałe ocenił jako nie zagrażające życiu. Najwięcej rannych trafiło na chirurgiczną izbę przyjęć szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.

Zastępca komendanta wojewódzkiego straży pożarnej w Białymstoku Marian Maciejewski poinformował, że pierwsza na miejscu wypadku była ochotnicza straż pożarna z Jeżewa, odległego od miejsca wypadku o 6 km. Była na miejscu po kwadransie. Maciejewski powiedział dziennikarzom, że szybciej nie było to możliwe, bo tyle czasu zajęła ochotnikom zbiórka i dojazd.

Licealiści, którzy uratowali się z wypadku, mówią przede wszystkim, że pamiętają huk, dym i paniczną ucieczkę. Jedna z uratowanych uczennic opowiadała, że próbowała wraz z koleżanką wybić szybę, ale nie miały dość siły. Uciekły z autobusu przez inne okno, gdy szybę wybili ich koledzy. Strażacy mówią, że w ten sposób ratowali się ci, którzy siedzieli z tyłu autokaru, bo przód pojazdu płonął.

Na apele o honorowe oddawanie krwi na rzecz poszkodowanych w wypadku zgłosiło się bardzo dużo osób. Z niektórych szkół przyjeżdżały całe klasy, dowożone busami. Krew oddawali też m.in. policjanci.

Po południu i wieczorem w piątek w białostockich kościołach odbyły się modlitwy w intencji ofiar wypadku. W południe na apel prezydenta Białegostoku Ryszarda Tura we wszystkich szkołach przerwano lekcje i uczczono pamięć ofiar wypadku. Na budynkach instytucji publicznych w Białymstoku flagi opuszczone są do połowy, do poniedziałku nie będzie słychać hejnału z wieży ratusza.

Droga krajowa nr 8 Białystok-Warszawa w okolicach Jeżewa (Podlaskie) odblokowana została dopiero o godz. 16.30. Jak poinformowało Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej, droga jest całkowicie przejezdna.

W związku z wypadkiem Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku przeprowadzi kompleksową kontrolę w firmie transportowej, z której pochodził pojazd. Inspektorzy mają sprawdzić, czy firma, do której należał autokar, posiada odpowiednie zezwolenia i licencje. Będą także sprawdzać czas pracy kierowców. Kontrola ma rozpocząć się w najbliższych dniach.
zrodlo:www.wp.pl

co o tym sadziecie...?Temat: Matura.
Dla ważniejszy od kanapek i "stołu prezydialnego" jest chyba inny problem...
z serwisu gazeta.pl:

Co trzeci tegoroczny maturzysta nie zdał próbnej matury. Czy mamy w Polsce
ponad 100 tys. nieuków?

Mogą być tylko dwa powody, przez które uczeń oblewa maturę. Albo jest
matołem, albo pytania układał matoł - mawiała prof. Elżbieta Klonowska, moja
matematyczka z liceum. A co jeśli egzamin maturalny obleje co trzeci uczeń w
Polsce? Według szacunkowych danych, próbnego egzaminu dojrzałości nie zdało
35 proc. maturzystów. W 16 proc. szkół oblała połowa, a w kilkudziesięciu
matematyki nie zdało ponad 95 proc. uczniów.

- To niemożliwe, żeby ten rocznik maturzystów był rocznikiem matołów -
twierdzi Wiesława Tomasiak-Wyszyńska, kurator oświaty województwa
Kujawsko-Pomorskiego, gdzie prawie co trzeci nie zdał.

Zgadzają się z tym kuratorzy we wszystkich województwach. To skąd te liczby?

- Zasady nowej matury to jedna wielka pomyłka. Szczególnie polski: nie można
mieć własnych argumentów, jak było do tej pory, tylko trzeba pisać pod
szablon. Rozumiem, że w matematyce może być tylko jeden wynik, ale żeby była
tylko jedna interpretacja wiersza? Nasza nauczycielka z polskiego
powiedziała, że nam współczuje - mówi Marta Trzaska, maturzystka z XLIII
L.O. im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie.

U niej w klasie nawet prymusi nie pozdawali. Marne wyniki zaniepokoiły
nauczycieli. Niektórzy rzucają gromy na wojewódzkie komisje egzaminacyjne,
które przygotowały egzamin. - Takie testy podcinają prymusom skrzydła - mówi
o egzaminie z polskiego Joanna Malawska, dyrektor warszawskiego LO im.
Cervantesa. Eksperci z mazowieckiej komisji egzaminacyjnej radzą, by
wynikami egzaminów próbnych zbytnio się nie przejmować, bo "celem próby nie
była diagnoza osiągnięć uczniów, lecz obycie się z formą egzaminu".

Problemy z obyciem się mają też nauczyciele. - Nasza matematyczka ogłaszała
wyniki próbnej matury ze łzami w oczach. Miała do siebie pretensje, że nie
nauczyła nas dobrze. To straszne, jak odgórne zasady egzaminacyjne mogą
zdołować bardzo dobrego nauczyciela. Wychowała 14 laureatów olimpiad
matematycznych - mówi Joanna Dąbrowska z I LO Białymstoku, która też poległa
na matmie. W jej klasie nikt nie zdał tego przedmiotu.

Co na to szefowie nowej matury?

Barbara Czarnecka-Cicha, kierownik Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:

70-procentowa zdawalność egzaminu dojrzałości nie odbiega od standardu.
Przyzwyczailiśmy się, że maturę zdaje 90 proc. osób. Ale ta liczba dotyczy
liceów ogólnokształcących. Są jeszcze technika, licea zawodowe i
profilowane. Tam uczy się młodzież mniej zdolna i zdawalność jest dużo
niższa.

Centralna Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie www.cke.edu.pl:

"Drogi Maturzysto, ten rok szkolny jest dla Ciebie rokiem szczególnym,
ponieważ przystąpisz do nowego egzaminu maturalnego. Nowa sytuacja budzi
niepokój. Obawy, które pojawiają się przed nową maturą, są naturalną
reakcją".

Temat: Miedzynarodowy Maraton Pisania Listów Amnesty International
Bardzo proszę o zamieszczenie na stronach Państwa portalu informacji o
Miedzynarodowym Maratonie Pisania Listów Amnesty International

Z poważaniem

Jacek Mazurczak

Amnesty International

Amnesty International: Międzynarodowy Maraton Pisania Listów

9-10 grudnia 2006 odbędzie się siódmy Międzynarodowy Maraton Pisania Listów.
Wydarzenie polega na pisaniu listów żądających uwolnienia więźniów sumienia – osób
przetrzymywanych wyłącznie za pokojowe wyrażanie swoich poglądów. Maraton odbędzie
się jednocześnie w piętnastu polskich miastach (lista poniżej) i 35 innych krajach
od 12.00 9 grudnia do 12.00 10 grudnia bez przerwy.

Wśród osób, których dotyczyć będą listy znajdują się m.in. białoruski opozycjonista
Żmicier Daszkiewicz, algierska prawniczka Hassiba Boumerdesi i uzbecka obrończyni
praw człowieka Mutabar Tadzibajewa.

Na oficjalnej stronie maratonu www.maraton.amnesty.org.pl znajdują się informacje
związane z organizacją i przebiegiem Maratonu oraz opisy przypadków, w sprawie
których będziemy pisać podczas tegorocznej akcji.

Tegoroczny Maraton przypada w przededniu obchodów 25. rocznicy wprowadzenia stanu
wojennego. Dlatego do wsparcia Maratonu zaproszono byłych polskich więźniów sumienia
z tego okresu - Mirosława Chojeckiego, Władysława Frasyniuka, Bronisława Geremka,
Józefa Piniora, Zbigniewa Romaszewskiego i innych.

Liczymy, że wspólnie uda nam się w Polsce napisać co najmniej 25 tysięcy listów a w
skali międzynarodowej – pobić zeszłoroczny rekord 80 tysięcy napisanych listów.

Białystok
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Collegium Novum, ul. ks. Suchowolca 6 – całą
dobę

Częstochowa
Teatr from Poland, Zaułek Wieluński 2 - całą dobę

Katowice
Wydział Prawa i Administracji, ul. Bankowa 11b - w sobotę od 12
do 19
Pałac Młodzieży, ul. Mikołowska 26 - od 19 do końca Maratonu

Kazimierz Dolny
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 ul. Nadwiślańska - całą dobę

Kędzierzyn-Koźle
II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, ul. Matejki 19 – całą dobę

Kraków
Klub RE ul. Św. Krzyża 4 sobota od 12 do 18 niedziela 12-20
Cafe Gołębia 3. ul. Gołębia 3 sobota 12 do 24 niedziela 12-18

Lublin:
1. Akademia Obywatelska, ul. Grodzka 34 - całą dobę
2. Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16 - do 02.00 w niedzielę
3. Klub Tektura, Wieniawska 15a - całą dobę

Łódź:
Internetowa Kawiarnia Spadochronowa - ul. Narutowicza 41 (przy placu Dąbrowskiego) -
całą dobę

Opole
Klub studencki Oleńka”, DS. Kmicic, ul. Grunwaldzka 31 - całą dobę

Poznań
Ośrodek Teatralny Maski w akademiku Hanka, Aleje Niepodległości – całą dobę

Rybnik
ZSP nr 3 - V LO, ul. Orzepowicka 15 A. Miejsce otwarte dla osób spoza szkoły w
sobotę od 12 do 18

Toruń
Kadr, ul. Żeglarska 5

Warszawa
Daily Cafe, ul. Świętokrzyska 18 – całą dobę

Wrocław
ul. Szewska 29 [Stowarzyszenie Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej] – sobota od 12
do 22, niedziela od 9 do 12
ul. Hubska 20, od 22 w sobotę do 2 w nocy w niedzielę

Zabrze
Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Andersa 64 - otwarty dla osób spoza szkoły od
12 do 22 w sobotę i od 6 do 12 w niedzielęTemat: web zine SODOMA i GOMORA: artykuły
PREZENTACJA MIASTA ŁAPY
Lapy jest to miasto znajdujące się w powiecie białostockim w województwie podlaskim.
Miasto powstało wokół węzłowej stacji kolejowej z szeregu skupionych tam wsi i przysió-
łków. Nazwa pochodzi od przezwiska Łapa nadanego szlachcicowi herbu Lubicz, który
osiadł tu w czasie kolonizacji tych terenów w piętnastym wieku. Wokół pierwszej wsi po--
wstały kolejne osady – zaścianki o nazwie Łapy z przydomkiem, w siedemnastym wieku
było ich już 14. Mieszkańcy nosili przeważnie nazwisko Łapińskich, do dzisiaj najbardziej
rozpowszechnione w mieście. Łapy zyskały na znaczeniu kiedy w 1862 roku przeprowa--
dzono przez nie kolej z Warszawy do Petersburga. Stację kolejową zlokalizowano w osadzie Łapy- Barwiki. Przy niej powstały w 1870 roku warsztaty kolejowe. W 1893 roku
ze stacji Łapy wyprowadzono linię kolejową do Ostrołęki. Warsztaty kolejowe rozbudowano szczególnie podczas pierwszej wojny światowej, kiedy Łapy uzyskały połą--
czenie kolejowe z Olsztynem przez Ostrołękę. W okresie międzywojennym zaludnienie
Łap, które w 1925 roku otrzymały prawa miejskie wzrosło z 3500 w 1921 roku do 7200
mieszkańców w 1939 roku. Rozbudowała się podmiejska osada Osse, która została przy-
łączona do miasta w 1931 roku. W latach 1939 – 41 Łapy znajdowały się pod okupacją
radziecką, następnie do 1944 roku pod niemiecką. W wyniku działań okupantów, w tym
eksterminacji Żydów przez hitlerowców, miasto po wojnie liczyło tylko 4800 mieszkańców.
Zniszczone częściowo Łapy odbudowano i rozbudowano. Zaludnienie wzrosło prawie
czterokrotnie. Zbudowano duże osiedle mieszkaniowe i nowe zakłady przemysłowe. Do
1954 roku Łapy były w powiecie wysokomazowieckim. Do 1975 roku Łapy były miastem
powiatowym. Do 1998 roku Łapy były w województwie białostockim. Obecnie miasto to jest w województwie podlaskim. W mieście przeważa powojenna zabudowa blokowa. Na
przedmieściach są indywidualne domy prywatne. Centralnym punktem jest stacja kolejowa
z której wielu mieszkańców dojeżdża do pracy i szkoły do Białegostoku. Brak jest zabytkowych budowli. Łapy są jednym z większych ośrodków białostoczyzny. Obok zmo-
dernizowanych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego największym obiektem przemysłowym jest cukrownia zbudowana w latach 1969- 74. Jest to jedyna cukrownia na
białostoczyżnie. W 1974 roku uruchomiono także dużą mleczarnię. Ponadto są tu mnie -
jsze zakłady innych branż między innymi : odzieżowej i metalowej, oraz firmy handlowo-
usługowe. Główną linię kolejową z Warszawy do Białegostoku zelektryfikowano w 1983 roku. Jest to obecnie ważny szlak międzynarodowy do Petersburga i republik nadbałty --
ckich. Natomiast główne drogi kołowe przebiegają z dala od miasta. Jeśli chodzi o szko--
lnictwo to w Łapach są następujące szkoły :
-- istniejące około 50 lat Liceum Ogólnokształcące
--- Zespół Szkół Mechanicznych obejmujący: technikum, liceum odzieżowe, zawodówkę,
pomaturalną szkołę technika informatycznego ; szkoła ta istnieje około 70 lat
-- trzy szkoły podstawowe
-- jedno gimnazjum istniejące około 10 lat
Są dwa kościoły: Św. Krzyża i Piotra i Pawła. Kościół Św. Krzyża istnieje od 1987 roku. Kościół Św. Piotra i Pawła istnieje od drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Istnieje : szpital i dwie przychodnie. Miasto i gmina znajdują się nad rzeką Narew. Łapy obejmuje
12 757 ha ziemi. Gmina liczy około 24000 mieszkańców. Natomiast w samych Łapach jest
ich około 17 000.

Jerzy Kwiatek i Teofil Lijewski : Leksykon miast polskich, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 1998;
Marian Olechnowicz : Z przeszłości Łap i okolic, Zeszyt 1, Wydawca OK- Graf Łapy 1999;
Temat: Paweł Małaszyński


Paweł Małaszyński (ur. 26 czerwca 1976 w Szczecinku) – polski aktor filmowy i teatralny.

Przez jakiś czas mieszkał w Szczecinku i Koszalinie. Potem wrócił na Podlasie do rodzinnego miasta Białegostoku. Uczył się w Szkole Podstawowej nr 36 w Białymstoku. Następnie zdał do V Liceum Ogólnokształcącego w tym samym mieście. Porzucił prawo po pierwszym roku, kiedy uznał, że jego prawdziwym powołaniem jest aktorstwo. W wieku 22 lat zdobył indeks wrocławskiej PWST (za trzecim razem), którą ukończył w 2002 roku. Uczył się także w studiu L'Art w Krakowie, które ukończył 1998 roku.

28 października 2003 debiutował podwójną rolą Trufaldina i Arlekina w Sługach dwóch panów Carla Goldoniego w reżyserii Waldemara Matuszewskiego w Teatrze Kwadrat. Na dużym ekranie zadebiutował rolą Marcina Kruka w filmie Świadek Koronny. Wystąpił także m.in. w Magdzie M., Oficerze, Oficerach, Twarzą w twarz i Katyniu.

Został laureatem nagrody przyznawanej przez czasopismo Viva dla najpiękniejszych sławnych ludzi Viva! Najpiękniejsi 2005. Otrzymał również Telekamerę 2007 w kategorii Najlepszy Aktor oraz Telekamerę 2008 w tej samej kategorii liczbą 123 560 głosów. Został też laureatem Super Telekamery TeleTygodnia.

Paweł Małaszyński został wybrany jako jedna z trzech znanych osób z Polski (wraz z piosenkarką Reni Jusis oraz kierowcą rajdowym i politykiem Krzysztofem Hołowczycem) do udziału w sztafecie olimpijskiej 2008 niosącej do Pekinu płomień, od którego w dniu otwarcia Igrzysk zapłonie znicz olimpijski. Miał biec w Chinach, w okolicach Guangzhou Kantonu 4 czerwca 2008 roku, w dniu, w którym przypada 19 rocznica wydarzeń na placu Tienanmen. Jednak protesty przeciwko łamaniu praw człowieka w Tybecie na dotychczasowej trasie sztafety sprawiły, że powoli traci ona dla aktora swój urok. Według informacji z 16 kwietnia 2008 r. z powodu łamania praw człowieka w Tybecie lub mieszania polityki ze sportem wszystkie te osoby zrezygnowały z udziału w sztafecie.

Od 17 sierpnia 2002 roku jest żonaty z Joanną Chitruszko, tancerką, choreografką i pedagogiem. 12 kwietnia 2004 urodził się ich pierwszy syn - Jeremiasz.

Filmografia
2009: Ten ratuje cały świat jako architekt
2009: Tajemnica Westerplatte jako Bogdan Rygielski
2009: Latający Cyprian jako Martin
2008: Na Wspólnej jako Piotr Korzecki (gościnnie)
2008: Figo Fago jako Figo
2008: Teraz albo nigdy jako Paweł Małaszyński (gościnnie)
2008: Trzeci oficer jako Jacek Wielgosz "Grand"
2007-2008: Twarzą w twarz jako Wiktor Waszak "Ważka"
2007: Magda M. 20 lat później jako Piotr Korzecki
2007: Katyń jako Porucznik Pilot Piotr Baszkowski
2007: Świadek koronny jako Marcin Kruk
2007: Tajemnica Twierdzy Szyfrów jako Johann Jorg
2006: Oficerowie jako Jacek Wielgosz "Grand"
2005: Stowarzyszenie jako Mareczek
2004-2005: Oficer jako Jacek Wielgosz "Grand"
2005-2007: Magda M. jako Piotr Korzecki
2003: Biała sukienka jako Damian Przeździecki
2003: M jak miłość jako Marcin Polański-Van Burgen (gościnnie)
2002: Na dobre i na złe jako Łukasz Sadowski (gościnnie)
2002: Pianista jako mężczyzna w getcie
2002: Wiedźmin (serial) jako młodzieniec w karczmie
2001: Kameleon (film) jako ćpun
2001: Kameleon (serial) jako ćpun
2001: Wiedźmin jako młodzieniec w karczmie

Dubbing:
2007: Wojownicze Żółwie Ninja jako Leonardo

Role teatralne

PWST
Letnicy jako Jakub Szalimow
Księżniczka na opak wywrócona jako Fisberto

Teatr Kwadrat
Sługa dwóch panów jako Trufaldin i Arlekin
Szalone nożyczki jako Policjant - Michał Tomasiak
Nie teraz kochanie jako Pan Lawson
Ośle lata jako Wiliam R. Taylor
Wszystko w rodzinie
Perfect day jako Graham Steel Jimmy
Przyjazne dusze jako Simon

Teatr Telewizji
2004: Pamiętnik z powstania warszawskiego jako Swen
2005: Tajny agent

Źródło: wikipedia.orgTemat: Harmonogram Sesji Egzaminacyjnych

OBWIESZCZENIE
PREZESA URZĘDU KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ
z dnia 22 grudnia 2008 r

o harmonogramie sesji egzaminacyjnych komisji egzaminacyjnej do spraw operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej oraz formie egzaminów sesji

Na podstawie § 15 ust. 5 oraz § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. Nr 206, poz. 1290) ogłasza się, co następuje:

1.Ustala się harmonogram sesji egzaminacyjnych komisji egzaminacyjnej do spraw operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej w 2009 r

troszkę poprawiłem
1 31.01 9:00 Urząd Komunikacji Elektronicznej, ul Kasprzaka 18/20, Warszawa.

2 14.02 9:00 Delegatura UKE; ul. Wróblewskiego 75, Siemianowice Śląskie.

3 28.02 11:00 Klub Krótkofalowców SP2ZDX przy I Liceum Ogólnokształcącym we Włocławku, ul. Mickiewicza 6

4 15.03 10:00 Klub Krótkofalowców SP3PSM Osiedlowy Dom Kultury „Korona” w Poznaniu, ul. Os. Bolesława Śmiałego Pawilon 104

5 8.03 9:00 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, ul. Kasprzaka 18/20

6 28.03 9:00 Delegatura UKE w Kielcach, ul. Urzędnicza 13

7 18.04 9:00 Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich, ul. Wróblewskiego 75

8 18.04 9:00 Międzyszkolny Klub Radiołączności SP8KPK w Stalowej Woli, ul. Hutnicza 17

9 25.04 10:00 Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”, ul. Chrobrego 18, Lublin.

10 25.04 10:00 Harcerski Klub Krótkofalowców SP1ZCV w Szczecinie, ul. Ogińskiego 15

11 16.05 10:00 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Zielonej Górze ul. Chopina 11/13

12 23.05 10:00 Klub Krótkofalowców SP4KAI w Białymstoku, ul. Piłsudskiego 25

13 30.05 9:00 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, ul. Kasprzaka 18/20

14 30.05 11:00 Dolnośląski Oddział Terenowy PZK - Klub SP6PRT we Wrocławiu, ul. Pretficza 14/16

15 30.05 10:00 Radioklub SP1KQR przy Zespole Szkół Morskich w Kołobrzegu, ul. Arciszewskiego 21

16 06.06 10:00 Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich, ul. Wróblewskiego 75

17 01.08 10:00 Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców w Gliczarowie Górnym 111.

18 05.09 10:00 Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV w Szałe k. Kalisza, ul. Kaliska 8

19 12.09 9:00 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, ul. Kasprzaka 18/20

20 12.09 9:00 Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich, ul. Wróblewskiego 75

21 21.11 9:00 Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich, ul. Wróblewskiego 75

22 5.12 11:00 Dolnośląski Oddział Terenowy PZK - Klub SP6PRT we Wrocławiu, ul. Pretficza 14/16

23 05.12 10:00 Łódzki Oddział Terenowy PZK (Osiedlowy Klub Seniora) w Łodzi, ul. Tatrzańska 31/35
24 12.12 9:00 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, ul. Kasprzaka 18/20

2. Egzaminy w sesjach, o których mowa w pkt 1, będą przeprowadzane w formie testu.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Anna Streżyńska
Temat: BOCHENEK JAN
ppłk sł. st. WP, trener, jeden z pionierów podnoszenia ciężarów w Polsce, medalista mistrzostw świata i Europy, dwukrotny uczestnik IO, brązowy medalista olimpijski z Rzymu (1960).Urodzony 20 września 1931 w Wołczkowie koło Stanisławowa, w rodzinie kolejarskiej Jakuba i Katarzyny Grochalskiej. Był żonaty (Wiesława Łukasik, 1951), obecnie wdowiec, mieszka w Łodzi.

Po ciężkich przeżyciach i doświadczeniach wojennych (Wehrmacht, Armia Czerwona, UPA) osiadł wraz z rodzicami w Wąsoszy koło Rawicza. Po "małej maturze" w Nowej Soli, wstąpił do Szkoły Oficerskiej w Łodzi, gdzie też ukończył Liceum Ogólnokształcące (1955). Jak wielu młodych ludzi w tamtych czasach, dopiero w wojsku zapoznał się ze sportem. Na mistrzostwach okręgu we Wrocławiu startował w zapasach i lekkoatletyce. Tam jego rywalem w rzucie młotem był Tadeusz Rut, a w Łodzi współzawodniczył z kolei w dysku z młodziutkim Edmundem Piątkowskim (1949) z którym wygrał z wynikiem 44,5 m (rekord życiowy). Dopiero potem (1951) zwyciężyło zamiłowanie do podnoszenia ciężarów. Zawodnik (176 cm, 83 kg) Garnizonowego WKS Łódź (1951-1959) i Legii Warszawa (1960-1963), gdzie jego trenerem był Józef Styczyński. Szybkie postępy i ustanawiane rekordy Polski (w sumie 18) pozwoliły mu na występy w reprezentacji na ME już po czterech latach treningu. 5-krotny mistrz Polski wagi półciężkiej (82,5 kg), wywalczył też 2-krotnie brązowy medal podczas MŚ w 1957 i 1959 roku (oba w wadze średniej). Był także na mistrzostwach Europy: srebrnym medalistą w 1959 roku i 3-krotnym brązowym medalistą (1956, 1957 i 1960 roku).
Najbardziej dramatyczną walkę o medal olimpijski stoczył w Melbourne (1956), gdzie ostatecznie zajął 4 m. gdyż był cięższy od swego rywala (Włocha E. Pignatti) o 40 dkg. Na kolejnych igrzyskach w Rzymie (1960), również po fantastycznej walce, nie dał sobie wydrzeć brązowego medalu, a że Ireneusz Paliński był bezapelacyjnym triumfatorem w tej kategorii wagowej, biało-czerwone podium w Rzymie śniło się nam długo po nocach.
Posiadając uprawnienia instruktora podnoszenia ciężarów stosunkowo szybko rozpoczął także działalność szkoleniową w ŁKS i Garnizonowym WKS (1951-1963). Po uzyskaniu stopnia trenera II kl. (1963) kontynuował pracę szkoleniową w łódzkim WKS Orzeł. Od 1976 trener I klasy i asystent trenera Klemensa Roguskiego, a od 1980 trener reprezentacji. Wraz z asystentem Norbertem Ozimkiem prowadził biało-czerwonych podczas IO w Seulu (1988). Zasłużony Mistrz Sportu (1960) odznaczony m.in. dwukrotnie srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Złotym Krzyżem Zasługi (1960) i Krzyżem Oficerskim OOP (1988).

NAJWIĘKSZE OSIĄGNIĘCIA:

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
rok-miejsce kat. miejsce wynik
1956 - Melbourne 75,0 kg 4 382,5 kg (120+112,5+150)
1960 - Rzym 82,5 kg 3 420,0 kg (130+120+170)

MISTRZOSTWA ŚWIATA
rok-miejsce kat. miejsce wynik
1954 - Wiedeń 75,0 kg 10 360,0 kg
1955 - Monachium 75,0 kg 6 365,0 kg
1957 - Teheran 75,0 kg 3 395,0 kg (125+117,5+152,5)
1958 - Sztokholm 75,0 kg 5 380,0 kg
1959 - Warszawa 75,0 kg 3 392,5 kg (120+112,5+160)

MISTRZOSTWA EUROPY
rok-miejsce kat. miejsce wynik
1954 - Wiedeń 75,0 kg 5 360 kg
1955 - Monachium 75,0 kg 4 365 kg
1956 - Helsinki 75,0 kg 3 362,5 kg (112,5+107,5+142,5)
1957 - Katowice 75,0 kg 3 380,0 kg (122,5+107,5+150)
1958 - Sztokholm 75,0 kg 4 380,0 kg
1959 - Warszawa 75,0 kg 2 392,5 kg (120+112,5+160)
1960 - Mediolan 75,0 kg 3 385,0 kg (120+115+150)

MISTRZOSTWA POLSKI
rok-miejsce kat. miejsce wynik
1952 - Elbląg 75,0 kg 2 300,0 kg
1954 - Warszawa 82,5 kg 1 362,5 kg
1956 - Warszawa 82,5 kg 1 377,5 kg
1957 - Kraków 82,5 kg 1 390,0 kg
1958 - Poznań 82,5 kg 2 402,5 kg
1960 - Białystok 82,5 kg 1 405,0 kg
1961 - Koszalin 82,5 kg 1 405,0 kgTemat: Harmonogram Sesji Egzaminacyjnych
OBWIESZCZENIE
PREZESA URZĘDU KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ
z dnia 22 grudnia 2008 r

o harmonogramie sesji egzaminacyjnych komisji egzaminacyjnej do spraw operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej oraz formie egzaminów sesji

Na podstawie § 15 ust. 5 oraz § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. Nr 206, poz. 1290) ogłasza się, co następuje:

1.Ustala się harmonogram sesji egzaminacyjnych komisji egzaminacyjnej do spraw operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej w 2009 r

1 31.01 9:00 Urząd Komunikacji Elektronicznej, ul Kasprzaka 18/20, Warszawa.
2 14.02 9:00 Delegatura UKE; ul. Wróblewskiego 75, Siemianowice Śląskie.
3 28.02 11:00 Klub Krótkofalowców SP2ZDX przy I Liceum Ogólnokształcącym we Włocławku, ul. Mickiewicza 6
4 15.03 10:00 Klub Krótkofalowców SP3PSM Osiedlowy Dom Kultury „Korona” w Poznaniu, ul. Os. Bolesława Śmiałego Pawilon 104
5 8.03 9:00 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, ul. Kasprzaka 18/20
6 28.03 9:00 Delegatura UKE w Kielcach, ul. Urzędnicza 13
7 18.04 9:00 Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich, ul. Wróblewskiego 75
8 18.04 9:00 Międzyszkolny Klub Radiołączności SP8KPK w Stalowej Woli, ul. Hutnicza 17
9 25.04 10:00 Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”, ul. Chrobrego 18, Lublin.
10 25.04 10:00 Harcerski Klub Krótkofalowców SP1ZCV w Szczecinie, ul. Ogińskiego 15
11 16.05 10:00 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Zielonej Górze ul. Chopina 11/13
12 23.05 10:00 Klub Krótkofalowców SP4KAI w Białymstoku, ul. Piłsudskiego 25
13 30.05 9:00 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, ul. Kasprzaka 18/20
14 30.05 11:00 Dolnośląski Oddział Terenowy PZK - Klub SP6PRT we Wrocławiu, ul. Pretficza 14/16
15 30.05 10:00 Radioklub SP1KQR przy Zespole Szkół Morskich w Kołobrzegu, ul. Arciszewskiego 21
16 06.06 10:00 Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich, ul. Wróblewskiego 75
17 01.08 10:00 Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców w Gliczarowie Górnym 111.
18 05.09 10:00 Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV w Szałe k. Kalisza, ul. Kaliska 8
19 12.09 9:00 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, ul. Kasprzaka 18/20
20 12.09 9:00 Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich, ul. Wróblewskiego 75
21 21.11 9:00 Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich, ul. Wróblewskiego 75
22 5.12 11:00 Dolnośląski Oddział Terenowy PZK - Klub SP6PRT we Wrocławiu, ul. Pretficza 14/16
23 05.12 10:00 Łódzki Oddział Terenowy PZK (Osiedlowy Klub Seniora) w Łodzi, ul. Tatrzańska 31/35
24 12.12 9:00 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, ul. Kasprzaka 18/20

2. Egzaminy w sesjach, o których mowa w pkt 1, będą przeprowadzane w formie testu.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Anna StreżyńskaTemat: 25.10 EWIKCJA DECENTRUM: demonstracje, akcje solidarnościowe
Dwa dni temu urzędnicy zamknęli squat przy ulicy Częstochowskiej. Wczoraj przepędzeni z stamtąd młodzi ludzie protestowali przed magistratem

Ocalić DeCentrum

Około 30 osób demonstrowało wczoraj solidarność z młodzieżą przegnaną z pustostanu przy Częstochowskiej. Dziś miasto będzie z nimi rozmawiać o dalszych losach squatu DeCentrum.

Transparenty z napisami "Eksmitować Urząd Miejski" oraz skandowanie haseł "Wolne domy dla wolnych ludzi!" to reakcja na wtorkowe przejęcie przez miasto budynku, w którym od pięciu lat mieszkała i organizowała imprezy alternatywna młodzież. Były właściciel nie poinformował mieszkańców o stracie budynku, który przeszedł w ręce gminy. Squatersi byli więc zaskoczeni wtorkowym nalotem Straży Miejskiej i policji, która kazała opuścić im kamienicę.

Białystok ich znał
Wczoraj młodzi ludzie żartowali, że pikieta pod urzędem na pewno zakończą się sukcesem: - Pewnie wyremontują nam budynek, zrobią cacy łazieneczki, marmury i oddadzą". A już poważnie dopominali się chociaż o to, by pozwolono im kontynuować najbardziej znaną akcję "Jedzenie zamiast bomb", podczas której w każdą niedzielę o godz. 14 przy ul. Suraskiej rozdawali bezdomnym i głodnym ciepły, wegetariański posiłek. - Do tego potrzeba nam kuchnia - tłumaczyli. Do pikietujących wyszedł Bohdan Paszkowski, sekretarz miasta, który obiecał dziś spotkać się z grupą mieszkańców DeCentrum.
W obronie squatu dzwonili do nas nasi Czytelnicy. Wygląda na to, że białostoczanie dobrze znają działalność młodzieży zbierającej się w pustostanie przy Częstochowskiej, stąd ich oburzenie postępowaniem miasta.
- Młodzież, która była tam od pięci lat na tak zwanej niepisanej umowie, nikomu nie przeszkadzała, wręcz przeciwnie. Urządzanie imprez kulturalnych i działalność charytatywna ze strony tych młodych ludzi była czymś wspaniałym, a teraz chce się to zniszczyć - mówi Renata Kościuk, polonistka z III Liceum Ogólnokształcącego. - Czy prezydent o tym nie wiedział? Jak można było wykazać się takim okrucieństwem i kazać młodzieży z dnia na dzień szukać innego miejsca.
Działalność kulturalną młodzieży docenia także Grażyna Dworakowska, szefowa Białostockiego Ośrodka Kultury. - Podczas Dni Miasta zorganizowaliśmy na squacie projekcje filmowe. Impreza była udana dzięki pomocy młodzieży - mówi Dworakowska. - W całym kraju działają takie miejsca i są ciekawą alternatywą.

Nic nie widziałem, nic nie słyszałem
Dlaczego miasto nie pozwoliło squatersom zostać na Częstochowskiej przynajmniej do wiosny, skoro za sprzedaż budynku zabierze się dopiero w przyszłym roku, a przetarg potrwa co najmniej kilka miesięcy?
- My nie wiedzieliśmy, że tam będą ludzie, były właściciel kamiennicy nic nam o tym nie powiedział - tłumaczy Jerzy Wenclik, naczelnik wydziału mienia Urzędu Miejskiego. Twierdzi, że nigdy nie słyszał o squacie, nie widział na mieście plakatów informujących o imprezach, nie wie nic o akcji "Jedzenie zamiast bomb". - W czwartek będziemy z nimi rozmawiać o tej sytuacji, nie wiem jednak, jakie oczekiwania mają ci ludzie - dodaje Wenclik.
Temat: x

kto to jest ten koles od tych wierszy ?
Urodził się 12 lipca 1959 roku w Ostrołęce w rodzinie robotniczej o rodowodzie chłopskim. Ukończył teologię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, filologię polską w Wyższej Szkole Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz bibliotekarstwo w Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym i Bibliotekarskim w Ciechanowie. W latach 1987-1992 pracował jako bibliotekarz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce. Od 1992 r. pracuje jako nauczyciel religii równolegle w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz w II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Od 1994 roku do dnia dzisiejszego naucza jako katecheta oraz polonista w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce. Debiutował jako poeta 2 sierpnia 1992 roku na łamach „Zielonego Sztandaru”. Jest żonaty z Janiną-Żanetą z d. Jakubiak, z wykształcenia polonistką i bibliotekarką, pracującą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce. Dzieci nie posiada. Dotychczas ukazały się samodzielne zbiory wierszy Mikulskiego: „Ikar” (1995), „Dotykanie nieba” (1997), „Opadanie czasu” (2000), „Krajobrazy ciszy” (2002). W. J. Mikulski jest współautorem wielu antologii poezji, m.in. następujących: „A Duch wieje kędy chce...” (Lublin 1994), „Modlitwy znane i na nowo odkryte” (Kraków 1996), „Miłość jak ziarno odwagi. Antologia poezji religijnej” (Białystok 2000), „Ogrody przeobrażeń” (Łódź 2001), Tom VIII „Antologii Poezji Emigrantów” (USA 2001), „Krzyż - Drzewo Kwitnące” (Warszawa 2002). Poezje Mikulskiego były publikowane w kilkuset pismach krajowych i polonijnych. W sumie ukazało się ponad dwa tysiące publikacji drukiem, m.in. w następujących czasopismach: POEZJA DZISIAJ (Warszawa), Magazyn Literacki (Warszawa), Twórczość (Warszawa), Lektura (Kraków), Fraza (Rzeszów), Akant (Bydgoszcz), Integracje (Warszawa), Pro Arte (Poznań), Regiony (Warszawa), Przekrój (Kraków), Więź (Warszawa), Orzeł Biały (Londyn), Głos Katolicki (Paryż), Głos Polski (Buenos Aires), Słowo (Berlin), The Scrolls – Zwoje Internetowe Czasopismo Kulturalne (Edmonton), Nasza Misja (Kolonia), Głos Polski (Toronto), Słowo Ojczyste (Grodno), Nasza Gazeta (Wilno), The Life of Polonia (Boston), The Sarmatian Review (Houston) – tłum. na j. angielski, Kurier Praski (Praga), Teraz. Miesięcznik Społeczno-Kulturalny /magazyn/ (Filadelfia), Teczka (Paryż), Rycerz Niepokalanej (Rzym), Ognisko (Kopenhaga), Kraj (Brisbane), Monitor Polonijny (Bratysława), Spotkania (Wilno), Gazeta Lwowska (Lwów), Polonia Węgierska (Budapeszt), Głos znad Pregoły (Kaliningrad), Słowo YU – Polonii (Belgrad), Dziennik Kijowski (Kijów), Panorama Polska. Niezależny Magazyn Kulturalny (Edmonton), Gazeta Polska (Moskwa), Quo Vadis (Rzym), Czyn Katolicki (Londyn), Kurier Ateński (Ateny), Nasza Wspólnota (Bruksela), Notatki (Kopenhaga), Przyjaźń (Krasnojarsk), Magazyn Polski (Grodno), Relacje (Sztokholm), POLONIA – Magazyn Społeczno-Kulturalny (Oxford) oraz w tygodniku izraelskim „Nowiny Kurier” (Tel-Aviv). Wiersze tego poety można spotkać w licznych wydaniach internetowych. Twórczość Mikulskiego była prezentowana m.in. na antenie Radia Polonia (Warszawa), Radia Maryja (Toruń), Radia Alfa (Kraków), Katolickiego Radia Warszawa, Radia Rezonans (Sosnowiec), Radia Łódź S.A., Katolickiego Radia As (Szczecin), Radia Emaus (Łódź). W. J. Mikulski jest publicystą wielu pism (także w wersji internetowej), m.in. stałym korespondentem „Głosu Katolickiego”, dodatku diecezji łomżyńskiej do tygodnika ogólnopolskiego „Niedziela”. Otrzymał od redaktora naczelnego tego pisma medal „Mater Verbi”. Wspomniany pisarz jest autorem książki „35 lat naszej wspólnej drogi. Monografia Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce (1968 – 2003)”. Otrzymał Nagrodę Zarządu Miasta Ostrołęki i odznakę honorową „Za zasługi dla miasta Ostrołęki”. Muzykę do wierszy tego poety skomponowali: Dariusz Bunkowski (także je śpiewa), Tadeusz Kowalewski, Henryk Gadomski. Jest członkiem Związku Literatów Polskich.


Widać szuka miejsca na wypromowanie sięTemat: Szczęść, Boże! Oto mój krótki biogram twórczy
[b]
Wiesław Janusz Mikulski
Urodził się 12 lipca 1959 roku w Ostrołęce w rodzinie robotniczej o rodowodzie chłopskim. Ukończył teologię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dzisiejszy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), studia podyplomowe filologii polskiej o specjalności nauczycielskiej w Wyższej Szkole Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (dzisiejsza Akademia Humanistyczna im. A.Gieysztora) oraz bibliotekarstwo w Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym i Bibliotekarskim w Ciechanowie. Obecnie pisze pracę doktorską z literaturoznawstwa pod kierunkiem prof. dra hab. Edwarda Kasperskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1987-1992 pracował jako bibliotekarz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce. Od 1992 r. pracuje jako nauczyciel religii równolegle w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz w II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Od 1994 roku do dnia dzisiejszego naucza jako katecheta oraz polonista w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce. Debiutował jako poeta 2 sierpnia 1992 roku na łamach „Zielonego Sztandaru”. Jest żonaty z Janiną-Żanetą z d. Jakubiak, z wykształcenia polonistką i bibliotekarką, pracującą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce. Dzieci nie posiada.
Odbył kilka podróży zagranicznych, m.in. do Leningradu, Moskwy (dzisiejsza Rosja), do Lwowa (dzisiejsza Ukraina), do Francji i Monako, do Włoch, Watykanu i San Marino, do Grecji, do Holandii, Belgii i Luksemburga, do Czech, Słowacji, Austrii i na Węgry, do Izraela - Ziemi Świętej i na Litwę.
Dotychczas ukazały się samodzielne zbiory wierszy Mikulskiego: „Ikar” (1995), „Dotykanie nieba” (1997), „Opadanie czasu” (2000), „Krajobrazy ciszy” (2002).
W. J. Mikulski jest współautorem wielu antologii poezji, m.in. następujących: „A Duch wieje kędy chce...” (Lublin 1994), „Modlitwy znane i na nowo odkryte” (Kraków 1996), „Miłość jak ziarno odwagi. Antologia poezji religijnej” (Białystok 2000), „Ogrody przeobrażeń” (Łódź 2001), Tom VIII „Antologii Poezji Emigrantów” (USA 2001), „Krzyż - Drzewo Kwitnące” (Warszawa 2002), "Furtka słońca ..." (Bydgoszcz 2004), Antologia "Contemporary Writers of Poland" (Nowy Jork 2005; tłum. Danuty Mieczkowskiej na j. angielski); "Tu się tylko gościem jest, tam się do domu powraca. Śmierć i wieczność w polskiej poezji współczesnej. Antologia" (Kraków 2005), "Wieczność nie ma kalendarza. Epigramat w polskiej liryce religijnej 1939 - 2005. Antologia" (Kraków 2006).
Poezje Mikulskiego były publikowane w kilkuset pismach krajowych i polonijnych. W sumie ukazało się ponad dwa tysiące dwieście publikacji drukiem, m.in. w następujących czasopismach: POEZJA DZISIAJ (Warszawa), Dekada Literacka (Kraków), Magazyn Literacki (Warszawa), Twórczość (Warszawa), Lektura (Kraków), Fraza (Rzeszów), Akant. Miesięcznik Literacki (Bydgoszcz), Integracje (Warszawa), Pro Arte. Pismo Kulturalno - Literackie (Poznań), Autograf (Gdańsk), Regiony (Warszawa), Przekrój (Kraków), Więź (Warszawa), Kwartalnik Kulturalny "SEKRETY ŻARu" (Warszawa), Aspekty Kulturalne (Poznań); Orzeł Biały (Londyn), Głos Katolicki (Paryż), Głos Polski (Buenos Aires), Słowo (Berlin), The Scrolls – Zwoje Internetowe Czasopismo Kulturalne (Edmonton), Nasza Misja (Kolonia), Głos Polski (Toronto), Słowo Ojczyste (Grodno), Nasza Gazeta (Wilno), The Life of Polonia (Boston), The Sarmatian Review (Houston) – tłum. na j. angielski, Kurier Praski (Praga), Teraz. Miesięcznik Społeczno-Kulturalny /magazyn/ (Filadelfia), Teczka (Paryż), Rycerz Niepokalanej (Rzym), Ognisko (Kopenhaga), Kraj (Brisbane), Monitor Polonijny (Bratysława), Spotkania (Wilno), Gazeta Lwowska (Lwów), Polonia Węgierska (Budapeszt), Głos znad Pregoły (Kaliningrad), Słowo YU – Polonii (Belgrad), Dziennik Kijowski (Kijów), Panorama Polska. Niezależny Magazyn Kulturalny (Edmonton), Gazeta Polska (Moskwa), Quo Vadis (Rzym), Czyn Katolicki (Londyn), Kurier Ateński (Ateny), Nasza Wspólnota (Bruksela), Notatki (Kopenhaga), Przyjaźń (Krasnojarsk), Magazyn Polski (Grodno), Relacje (Sztokholm), POLONIA – Magazyn Społeczno-Kulturalny (Oxford), POLISH NEWS. America`s Leading Bilingual Illustrated Monthly (Chicago), "VAGABOND Pages" (Toronto; tłum. na j. angielski Danuty Mieczkowskiej) oraz w tygodniku izraelskim „Nowiny Kurier” (Tel-Aviv).
Temat: Ratujmy Dolinę Rospudy!

Za to każda osoba która uzywa argumentu ginacych ludzi bo nie moga przejśc przez jezdnię z powodu rzeki tirów, sprawia na mnie wrazenie niewiarygodnej bo przypominam sobie dokładnie wypowiedź władz Augustowa, ze nie mozna w miescie postawic swiateł, zbudowac rondka, bo to zahamuje ruch tirów. Wiec tak naprawde to dla której ze stron jest tak wazne to zycie ludzkie? Inne rozwiązanie to za kwotę która poszła na nieprawne referendum mozna było postawić kładkę. Z windami czy innymi bajerami.
Pewnie, ze to nie jest rozwiązanie wszystkiego ale jednak zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo. I to stosunkowo niskim kosztem a bardzo szybko.
Dlaczego tek troskliwe władze Augustowa nie podjeły chyba żadnych takich działań i to nie dziś tylko 5, 10 lat temu?


Na drodze, którą jadą tiry zamontowano światła ok. 15-20 lat temu. Obok liceum ogólnokształcącego. Te 3 tys. tirów dziennie przejeżdża jakieś 50 metrów od jego ścian. Po drodze jest też rondo. Zbudowane kilkadziesiąt lat temu z podobnego powodu - aby ograniczyć ruch. Kolejne powstało 10 lat temu na skrzyżowaniu, na którym rozchodzą się trasy na Białystok/Warszawę i Ełk/Olsztyn.
Na całej trasie o znaku granicznego Augustów, do znaku granicznego Augustów nie ma innych miejsc, gdzie można zbudować rondo. Nawet gdyby, władze uparły się wyburzać domy, żeby je zrobić, nie przyniesie to znaczącego rozładowania ruchu, z tej prostej przyczyny, że ronda juź powstały w miejscach w których dochodzą skrzyżowania.
Najgrożniejszy fragment jest między rondami. To jakieś 1,5 km. Tam powinny stanąć światła (moim zdaniem). Pojawia się jednak problem i to dość zaskakujący. Przy 3 tys. tirów dziennie na odcinku między rondem, a przyszłymi światłami (przynajmniej moim zdaniem mogłyby się one tam pojawić) jest ok. 300 m. Tiry stały by tam w odwiecznej kolejce, na całym odcinku, bo juź wcześniej nie mogłyby zjechać z ronda. W czym kłopot? Na tym odcinku jest powiatowa komenda policji - żaden radiowóz nie mógłby z niej wyjechać ani do wypadków, ani do jakichkolwiek zgłoszeń. Nie ma żadnej innej drogi, którą mogliby zjechać. A dookoła sąjuź tylko prywatne domy i bloki, które trzeba by było zburzyć, by policja mogła wyjechać.
Kładka? No cóż. To miejsce trzeba obejrzeć. To nie jest aglomeracja miejska, w której pobocza są tak duźe by mogłaby powstać kładka. Za każdym razem coś tam trzeba niszczyć. A to coś jest zwykle czyjeś. Nikt nie chciałby, źeby pewniego dnia do drzwi jego domu zastukał człowiek z nakazem eksmisji, a za nim czekały grzecznie buldożery.
Ale to nie koniec. Argumentacja, że powinny powstać dodatkowe ronda i światła, nawet jeśli tylko moim zdaniem jest wadliwa, ma jeszcze jeden kłopot. Te 3 ty. tirów spędzałyby w Augustowie zamiast 10 minut ok. 20-30 minut. To 2-3 krotnie więskze natęźenie spalin (a nawet o ciut bardziej, bo stojąc na jedynce puszczasz trochęwięcej spalin do powietrza). Pewnie tego w statystykach rocznych nie widać, ale gdyby za 20 lat przeanalizować dane śmiertelność i wzrost liczby chorób byłby już znaczący. Już teraz w Augustowie rodzą się dzieci z wadami, które nie występowały tam przed 20 laty.

Pozdrawiam

Hubert SalikTemat: ANTY-CUDA, czyli kiedy szatan miesza nam w życiu.

(...)Miejsce wypadku upamiętnia kapliczka. Stoi kilkadziesiąt metrów od drogi, na polu należącym do Henryka Targońskiego, który ten kawałek ziemi przekazał za darmo. Trzymetrowy postument z wmurowaną urną z prochami uczniów. Z przodu za szkłem figura Chrystusa Frasobliwego, z tyłu obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, podarowany przez paulinów jasnogórskiego klasztoru. Na górze słowa papieża Jana Pawła II: "Stańcie się nieustraszonymi świadkami miłości silniejszej od śmierci". Niżej nazwiska maturzystów. Monika Biegańska, Joanna Dąbrowska, Sebastian Giesko, Krzysztof Góryński, Karolina Jankowska, Justyna Kowalko, Maria Romanowska, Monika Szekalska, Małgorzata Zajączkowska, Karolina Zdanowicz. Nazwisk kierowców nie ma.

Powinny być. Trudno dziś dojść powodów, dlaczego je pominięto. Żal, ból, emocje. Rodzice przyznają, że początkowo rzeczywiście zapadła taka decyzja: upamiętnić maturzystów, którzy zginęli w drodze na Jasną Górę. Ówczesne władze miasta podjęły tę inicjatywę. Ale już wtedy, przypomina Krystyna Biegańska, zdania były podzielone. - Sama mówiłam, że wypadałoby też zwrócić się do rodzin kierowców. Nie zrobiono tego. Teraz pretensje są do rodziców. A my nie jesteśmy temu przeciwni. Nie można dzielić ofiar. Kierowca, który spowodował wypadek, nie chciał przecież zginąć, chociaż jego wina jest bezsporna.(...)

Dochodziła 7 rano, dzień był pochmurny, czuć już było jesienny chłód. Ponad 50 osób - nauczycieli, kierowców oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku - jechało na Jasną Górę, by tam prosić o pomoc w zdaniu egzaminu dojrzałości. Nie wiedzieli, że za kilka minut przeżyją największy, niewyobrażalny dramat. Autobus, którym jechali, zderzył się z nadjeżdżającym z naprzeciwka tirem. Pojazd natychmiast stanął w płomieniach. Uczniowie, którzy siedzieli z przodu, nie miali szans na przeżycie.

- Koledzy z klasy Sebastiana siedzieli z tyłu autobusu. On miał do nich dołączyć, ale tego dnia spóźnił się i usiadł z przodu. Ot, zwykły przypadek. Z tego, co wiem, to miał się przesiąść, ale nie zdążył. Potem nie zdążył się wydostać. Zginął... - łamiącym się głosem opowiada o swoim uczniu Danuta Taraszkiewicz, nauczycielka z I LO. - Każdy z nich był wyjątkowy, każdy miał jakiś talent. Byli tacy mądrzy, takie perły... - dodaje. Módlmy się za nich...

A to jest wielka przegrana szatana. On tego nie chciał, ale modlitwa ma wielką moc i nieraz może zło zamienić w dobro. i o tym trzeba pamiętać

Ja pamiętam jeszcze dwie sytuacje, które z tym wypadkiem opowiadał mi kolega (już ś.p.)
Na ten autobus spóźnił się jeden z uczniów... i kiedy dowiedział się, że ten właśnie autokar miał wypadek i do tego tak tragiczny w skutkach, bardzo się załamał... potrzebował ogromnej pomocy psychologa...

a druga sytuacja to taka, że jedną z dziewczyn, gdy wchodziła do autokaru mama zapytała, czy była przed pielgrzymką u spowiedzi... "Mamo, ja zawsze jestem przygotowana"... ta dziewczyna zginęła...

I jeszcze jedno - pokazywali w tv tego dnia po południu - w punkcie krwiodawstwa dużo osób po wypadku oddawało krew i nagle w jednym z nich ryk... jedna dziewczyna tuli drugą, zapłakaną, ludzie pytają co się stało - "Przyszła oddać krew, właśnie dowiedziała się, że zginęły jej koleżanki"...

Po prostu szok, ogromny... i ból... ale to wszystko jednak przyniosło wiele dobrego, właśnie jak pisała Mysia ->dużo osób poszło do spowiedzi, dużo się modliło...
Szatan myślał, że wygrał, a tymczasem przegrał i to mocno...

A co do pytania, gdzie wtedy był Bóg - A Bóg był na właściwym miejscu...